Съдържание на статията:
Нa 25 мapт 2019 г. се състоя ĸoнфepeнцията Іnvеѕtum Ѕuреrѕоnіс, пocвeтeнa нa paзвитиeтo нa инoвaтивнaтa eĸocиcтeмa в Бългapия. Cъбитиeтo се организира от Coфия Tex Πapĸ, съвместно с Gargarage и Impact enterprise. Дaдe възмoжнocт зa cpeщa и взaимoдeйcтвиe мeждy вoдeщи инвecтитopи, пpeдпpиeмaчи и xopa c нoвaтopcĸи идeи и миcлeнe. Nеftеlіmоv.соm бешe мeдиeн пapтньop.
B пъpвия пaнeл нa ĸoнфepeнциятa ce пpoвeдe нaчaлнa cpeщa нa Kлyбa нa aнoнимнитe инoвaтopи (АІ Сlub). Цeлтa нa opгaнизaциятa e изoбpeтaтeли и нoвaтopи oт цялaтa cтpaнa дa пoлyчaт видимocт и пoдĸpeпa, зa дa пpeминaт cъc cвoитe идeи нa cлeдвaщo нивo нa paзвитиe и дa ги пpeвъpнaт в ycпeшнo бизнec нaчинaниe.
Събитието продължи с представянето на 6 стартъпа пред публиката и инвеститори.
#1 Росен Данчев и Борислав Кирилов с техния Green Charger
Росен и Борислав са в процес на изработка на Green Charger – устройство, което да позволява зареждане на електромобилите на достъпни за хората места. Актуално, еко и практично.
#2 Силвия Бончева и Quanterall – Smart clothing
Силвия е дизайнер и програмист. Тя и екипът ѝ са дизайнери на първите дрехи, които позволяват инсталирането на смарт технологии в самите дрехи. Дизайнът им позволява инкорпориране на различни дигитални джаджи. Лесно, достъпно и определено новаторско.
#3 Симо Александров и Любо Любчев с техния Launcher box
Симо и Любо са ученици и в свободното си време са предприемачи. Стартират разработването на уеб приложение Launcher box, което цели спестяването на време и пари – на ресторантите, както и на техните клиенти. В ресторанта си (или още вкъщи), поръчваш чрез приложението любимото си ястие. Настаняваш се и хоп – ястието е вече пред теб. Клиентите спестяват време, като избягват досадното чакане, собствениците на ресторанти спестяват разходи за персонал за сервиране.
#4 Стефан Радев и Automated Cachier
Стефан развива stedy.bg – компания, която се занимава с предложения за по-добро обслужване в областта на доставка и поддръжка на касови апарати и електронни везни.
#5 Адриана Димитрова и Атанас Михайлов с I AM – games that matter
Наско и Ади разработват приложение за разнообразни образователни игри, които целят откриването на таланта на всяко дете – според неговите индивидуални интереси и потребности. В сегашния си вид, в образователната ни система изцяло липсва насоченото внимание към талантите на децата и това, те да се развиват в желаната от тях посока. Вместо това, учениците биват заливани с безполезна информация, която не стимулира развитието им, съобразено с техните интереси. Ето затова, Наско и Ади разработват това супер живо, интересно и толкова необходимо тези дни, приложение, насочено към разкриване на таланта на човека в ранна детска възраст.
#6 Евгени Йорданов и Adorimo – персонален e-cloud асистент
Евгени е един от двигателите на CloudCart Bulgaria – платформа за създаване на онлайн магазини. В момента заедно с екипа си, разработват Adorimo – персонален облачен асистент.
В следващия панел 11 водещи инвеститори в България представиха инвестиционните си фондове пред широката публика.
#1 Мария Маринова от BVCA
Представи ангел-инвеститори, които инвестират в стартъпи и стартиращи бизнеси. Компанията им е насочена към анализиране на стартъп и инвестиционната екосистема в България. Стартирали са програма, в която включват успешни практики на бизнеси от България и света. Те инвестират и подкрепят стартъпи, осигурявайки контакт и с други потенциални инвеститори от екосистемата в България. Използват фондове за акселератори. Получили са повече от 6000 апликации за финансиране, 100 предприемачески събития и програми.
#2 Александър Терзийски от NEVEQ
Инвестирали са в 23 компании досега. Успешно са приключили 6 от тях. Имат портфолио от компании, на които помагат с финансиране, като правят връзката и със съ-инвеститори. Мисията им е да развият местната екосистема сред стартъпите – те трябва да имат визия за международен пазар.
#3 Милен Иванов от CEO Angels Club
Те са над 40 инвеститори от различни области. Инвестират собствени пари в стартъпите. Всеки ангел-инвеститор сам избира дали в кой стартъп да инвестира. Има опция и за групово инвестиране. Организират акселератори, където да се представят идеите.
#4 Белизар Маринов от Eleven
Обвързват все повече с различен бекграунд – адвокати и други, които да инвестират в все широкоспектърни сектори. За тях е важно, не само инвестицията в стартъпи, но и осигуряването на самите клиенти. Включително международни разходи и визи за членовете на стартъпите.
#5 Йоана Генова от Райфайзен банк, Elevator Lab
Elevator Lab е най-големият корпоративен финтех акселератор в Централна и Източна Европа. Има за цел да открие най-добрите стартъп компании в областта на финансите, и да изгради дългосрочно сътрудничество между тях и банките в групата на Райфайзен.
#6 Георги Митов от BrightCap Ventures
Предимно търсят стартъпи в софтуерния сектор, като им осигуряват подкрепа през целия процес.
#7 Виктор Манев от Impetus Capital
Единственият български инвеститор, който подкрепя само български стартъпи, които се занимават със stock exchange. Повечето компании, в които инвестират, се занимават с изкуствен интелект.
#8 Ангел Стефанов от Blackpeak Capital
Подпомагат предприемачи да развият бизнеса си. Бизнеси, които имат влияние на околната среда и индустрията като цяло. Предпочитат стартъпи, чийто пазар е насочен не само в България, но и навън.
#9 Валери Вълчев от Innimmo
Стартирали в началото с различни имена и в многообразни сектори, но сега се фокусират върху инвестициите, свързани с финансовите услуги.
#10 Ангел Митев от Sciant (labs)
Търсят компании, насочени към създаване на конкретен продукт, които имат предприемаческа идея, както и тези, които имат нужда от техническа поддръжка или създаване на екип.
#11 Стефан Ганчев от LauncHub Ventures
Разказа за историята и как са стартирали от Югоизточна Европа с 20 млн. LauncHub Ventures беше сред 13-те най-добри стартъпа в Централна и Източна Европа на CESAwards 2017 в категорията ,,Инвеститор на годината‘‘. Разбери повече за тях, както и какво е положението на предприемаческата ни екосистема в региона ТУК.
За статията ми помогна: Цветина Петкова