В света на високоскоростните Интернет технологии, писането на имейли се е превърнало в рутина и често в бързината неглижираме някои от добрите практики в този тип комуникация. Но все още се цени високо от отсрещната страна нашият имейл етикет. В следната статия на Neftelimov.com ще ти представя най-важното от него.
10 златни правила за имейл етикет
#1 Бъди точен в темата на имейла, за да може събеседниците ти да добият представа за неговото съдържание още преди да са го прочели.
#2 Обърни се към получателя в учтива форма и с фамилното му име, ако не го познаваш лично.
#3 Правописът и пунктуацията доста страдат от бързината в общуването днес, но за опитните очи една изпусната запетайка или пълен член създават неприятно впечатление.
#4 Старай се да не пишеш само с главни или малки букви. Може да използваш различно форматиране или цвят, ако желаеш да наблегнеш върху определена част от имейла.
#5 Ако е възможно, избягвай абревиатурите, съкращенията и жаргона.
#6 Емотиконите не са подходящи в бизнес комуникации, особено ако не познаваш получателя.
#7 Експертите съветват да не изпращаме повече от два прикачени файла наведнъж. Ако броят им е повече, качи ги на платформа и изпрати линка. Не забравяй да обърнеш внимание как са озаглавени прикачените документи.
#8 Добре е да имаш професионален подпис, който да дава информация за твоите имена, позиция, компания и телефон за връзка.
#9 Старай се да отговаряш на имейлите в рамките на 24 часа, а ако си възпрепятстван/а, непременно уведоми за това получателя. Когато си извън офиса, не забравяй да включиш автоматично съобщение.
#10 Отделните страни и региони има специфични особености на бизнес етикета – добре е да ги отчиташ, когато пишеш имейли.
Източник: LinkedIn
Допълнение от Петър Нефтелимов: Винаги използвай професионална електронна поща. Изключително несериозно е да водиш бизнес комуникация от безплатна поща, която по всяко време може да бъде хакната, изтрита, класифицирана като спам и какво ли още не.
По темата за бизнес етикета не пропускай да разбереш също 9 кратки правила за бизнес етикет и как да надминем конкуренцията?