Съдържание на статията:
Никола Илчев е организатор на eCommerce Awards и на Balkan eCommerce Summit. Има дългогодишен опит в електронната търговия и е ключова фигура за развитието на сектора. В това интервю за Neftelimov.com той споделя впечатленията си от тазгодишните участници за наградите, разглежда иновациите и предизвикателствата, които бизнесите срещат с повишаването на онлайн културата на потребителите в България и представя своята визия за бъдещето на електронната търговия.
Какви са впечатленията ти от тазгодишните участници на eCommerce Awards?
Категорично прави впечатление, че година след година участниците и онлайн културата им са на все по-високо ниво и все по трудно е за нас – журито да откриваме грешки, проблеми и пробойни в техническата част, дизайна на страниците и маркетинг похватите. Дори двете категории критерии, които често носят най-слабите оценки на кандидатите – правните аспекти и клиентското обслужване, вече са на едно много по-високо и професионално ниво у 95% от магазините, които са част от надпреварата eCommerce Awards.
Кои иновации в сферата на електронната търговия, които наблюдава тази година, би определил като „game changers“?
Иновациите и новите технологични решения в бранша навлизат, но остават скрити за потребителите, което е и целта на повечето разработчици. Ако една технология работи добре и помага на клиентите да се справят по-лесно с избора на стоки и напускат магазина с по-пълна количка, без това да е натрапчиво, то тогава тази технология е супер успешна. Изключително популярни са в момента решенията, които на база данни от предходни потребители и предпочитания, могат да предоставят персонализиран избор на всеки посетител и предложат най-подходящите продукти. Естествено тези решения не са достъпни за всеки, тъй като изискват техническа имплементация и натрупване на голямо количество данни, което пък се поражда от голям трафик към съответния онлайн магазин.
Кои са основните предизвикателства, пред които се изправят онлайн търговците днес?
Когато говорим за предизвикателства пред онлайн търговците в България, със сигурност трябва да отчетем повишаването на онлайн културата на потребителите и засилващата се конкуренция на международни играчи, които поглеждат към нашия пазар и дори малко по малко започват да се настаняват на него. Такива са големи компании както от Китай, така и от Централна и Западна Европа, които са привлечени от прогнозите за продължаващ ръст на електронната търговия у нас. Това със сигурност създава стрес в собствениците на онлайн бизнеси в България, но пък от друга страна показва, че е време и ние да гледаме към съседни пазари и опитаме да продаваме на тях.
Как се промениха очакванията на потребителите през последните години и как това влияе на бизнеса?
През последните години наблюдаваме едно изключително повишаване на онлайн културата на потребителите в България. Те вече имат високи очаквания спрямо работата на онлайн магазина, педантични са към дизайна и цялостното клиентско изживяване, обръща се голямо внимание на начина, по който биват обслужвани по време и след продажбата на дадена стока и много други. Особено впечатление прави желанието на клиентите да имат разнообразни методи, чрез които да заплатят своята стока и още повече разнообразие по отношение на това, къде могат да получат пратката си при покупка. Тук обезателно трябва да маркираме желанието им да получат опция за доставка до автоматична пощенска станция (автомат) или до търговски обект на търговеца, който продава стоката (click & collect). Последният метод е изключително удобен и за двете страни, защото носи много позитиви и дава голяма сигурност, както за купувача, така и за търговеца.
Като организатор на Balkan eCommerce Summit, как виждате развитието на събитието в следващите години?
Предвид засиления интерес на много компании от Западна и Централна Европа към нашия регион, очакванията ни са този формат само да нараства и става притегателна сила за много и различни бизнеси. Винаги сме се стремили да помагаме на бранша да се развива и да му поднасяме най-добрата и актуална информация. И в следващите издания на Balkan eCommerce Summit няма да изневерим на себе си в това отношение. За 2025 година вече сме подготвили много интересни изненади и лектори на световно ниво, както и мащабна комуникационна кампания с партньори от Турция, Гърция, Сърбия, Румъния, Унгария и други. Естествено, че най-силно се фокусираме в България, като пазар домакин на събитието, където бихме искали да докажем стойността си на родните търговци и бизнеси, обвързани в електронната търговия под различни форми.