Съдържание на статията:
Преди няколко години, група приятели се събрахме, обединени от прекрасна идея за иновативна услуга. Всеки бе експерт в своята сфера и оставаше “само” да се сработим като екип и да реализираме нашата идея в бизнес. Започнахме с много хъс и енергия за създаването на нещо различно и прекрасно за пазара.
Екипът е съвкупност от хора, които работят заедно в среда на синхрон. Разбира се, всеки екип си има своите моменти на емоция и несъответствие. Тези моменти могат да бъдат критична точка за разпадане на даден екип или възможност за неговото сплотяване.
При нас, някъде година след първата идея и вече реализирани продажби, естествената следваща стъпка бе да продължим развитието на дейността, но реалността ни бе, че това не се случваше, когато всички твърдяха и вярваха, че са “за” развитието и правят всичко необходимо.
Само, че “реалността е обратна връзка за твоето намерение” бе казал Менис Юсри, а старите хора в нашите ширини са го изразили по друг начин:
Не слушай какво ти говори, а гледай какво прави.
С други думи, имахме разминаване на намерение и действителност и колкото и просто да звучи, често, това е не толкова ясен и видим процес, и може да срути един екип и да развали дейността.
И какво се случи при нас…
Какво са ценности?
Преди да продължа с историята си, ще отделя малко време за разясняване на това какво са ценности. Често се бъркат или оплитат с цел и намерение. Всъщност, темата е доста всеобхватна и бих препоръчал допълнително да се запознае човек с детайлите.
Накратко, моята интерпретация за:
- Цел е нещо конкретно, което си поставяме да достигнем или осъществим в конкретни рамки (измерими критерии – срок, условия, отправни точки и пр.), например: “Искам да отслабна с 10кг. в рамките на 5 месеца и моят приятел Иван ще ми бъде критерий като се чувам с него и му се отчитам всяка седмица.”
- Намерение е движещата сила зад целта, като може да е движеща сила за повече от една цел, например: “Имам намерението да водя здравословен начин на живот, като отслабна (цел 1) и се храня здравословно (цел 2) и… (цел…)”.
- Ценност е това голямо нещо, което стои зад всичките ви намерения и цели. Открива се при отговорът на въпроса “Защо?”, често зададен няколко пъти и дава основната важност на това, което правим. Например, “Защо искам да водя здравословен начин на живот? – Защото искам да съм здрав!” Тук ценността може да бъде определена като “Здраве”.
Ценностите са нещо, което имаме вградено в нашите вярвания.
Те се оформят в първите седем години от нашето развитие (затова се казва, че първите седем са най-важни) и се променят изключително рядко – при екстремни ситуации като раждане, среща със смъртта или друго подобно силно изживяване.
Защо са важни ценностите?
Когато знаем кои са нашите ценности, тогава може да оформяме правилно намеренията и целите си. Също така, това ни помага да променяме дадени цели. Това може да е необходимо и полезно когато, по една или друга причина, дадена цел е нереалистична. Тогава може да я заменим с друга, постижима цел, която да задоволяват една и съща ценност, и това да ни даде същата удовлетвореност.
Ценностите (заедно с намеренията и целите) ни дават яснота и основна посока на движение относно изборите в нашия живот, както в професионален, така и в личен план. Така животът става доста по-прост и може да вземем правилното решение в рамките на минути, вместо на дни, както често се случва.
Знаейки ценностите на другия човек, било той личен или професионален партньор, можем много бързо да се ориентираме в ситуацията относно конкретно решение или нашето партньорство като цяло и лесно да предприемем мерки.
Как се определят?
Както казахме, ценностите са вродени и точно заради това, често са неосъзнати. Затова и тяхното извличане се свежда до спомняне или осъзнаването им. Това може да се случи в индивидуален процес за всеки самостоятелно или воден от професионалист. Самостоятелно това може да отнеме колкото е необходимо, а в професионална сесия отнема до няколко часа. В процеса всяка ценност се разглежда по отделно, в съотношение към вътрешния и към външния свят, както и се съпоставя с другите ценности. Така на края на процеса човек има яснота за своите 5-8 ценности, подредени по важност и с ясното съзнание за това защо и как ги проявява.
От този момент нататък човек получава яснота и леко взема решения на база на своите ценности.
В нашия екип също не бяхме на ясно с тези понятия и когато аз се запознах с тях по време на моята сертификация като коуч, веднага предложих да ги приложим вътрешно. Така и направихме, като аз имах сесия със всеки от съсобствениците на компанията. От управлението ми на екипи съм установил, че каквото се случва в ръководния екип, това се повтаря и отразява на целия екип, както когато хвърлим камък в спокойно езеро и вълните се разпространяват в кръг навън, така и камъкът са основателите, а вълните са различните нива на екипи. Или както е казал народът “рибата се вмирисва откъм главата”.
Как се определят ценности за екип?
След като всеки е наясно със своите ценности, тогава идва моментът да се определят ценностите на екипът. А когато това е екипът от основателите, то тогава се определят ценностите на цялата компания на основно ниво. В този случай целият екип се разглежда като един човек и се определят неговите ценности.
Процесът е валиден за всякакъв вид партньорства, включително и лични взаимоотношения.
Ценностите на ниво екип се определят, след като имаме ценностите на всеки един член от екипа в професионален план. Например, имаме 3ма души – Иван, Мария и Георги и всеки от тях е определил своите ценности в професионален план, например:
Иван Мария Георги
- Пари Креативност Печалба
- Настроение Процеси Среда
- Колеги Финанси Свобода
- Професионализъм Екип Професионализъм
- Иновации Време Лекота
На пръв поглед всички ценности в този екип изглеждат доста различни и като думи и като приоритети.
Първа стъпка би била да се разгледа дефиницията зад всяка дума, така че да се види кои се припокриват. Например “пари”, “финанси” и “печалба” най-вероятно означават едно и също нещо за Иван, Мария и Георги. Но не винаги е толкова просто, понякога дори зад едни и същи думи стоят различни разбирания. Затова и тази стъпка е много важна. В резултат може да се оформят и различни нови думи.
Иван Мария Георги
- Пари Настроение Пари
- Настроение Професионализъм Колеги
- Колеги Пари Свобода
- Професионализъм Колеги Професионализъм
- Иновации Време Настроение
Втора стъпка. След като всички говорят на един и същи език, т.е. знаят кое какво е, следва да се видят приоритетите.
Там, където приоритетите съвпадат е лесно и може да се определи, че това би бил общ приоритет и ценност, например в нашия случай – ако професионализъм и екип имат еднаква дефиниция, то тогава, за този екип, може да се определи, че имат ценност “професионализъм в екипа” (може да ѝ се даде ново име) и тя е на 4то място по важност.
Когато ценностите или приоритетите не съвпадат, можем да преговаряме с всеки от екипа, така че да се оформи нов приоритет или нова важност за даден приоритет, която да е обща. Всеки да направи, един вид, компромис.
Тази фаза е критична за управление и най-добре да се извърши с медиатор или профеисионален коуч, за се извлече максимален резултат. Ако на ниво ценности някой не може да направи компромис и да е абсолютно отговорно приел това, то тук е моментът да се преосмисли целостта на екипа.
Процесът в нашия екип премина през доста емоции и осъзнавания. Изскочиха ясно причините за липса на бърза реализация и придвижване на идеите. За единия партньор бе важно да взима големи и интересни проекти, без да има значение какви финанси носят. Докато другият искаше да изкарваме пари възможно най-бързо, без значение от проектите. Така, когато дойде голям интересен проект с малко потенциал за финанси единият се активираше, докато другият не си мърдаше пръста и така не вървяха нещата.
Ако се стигне до общи ценности, то всеки, който е направил компромис, трябва да е честен към себе си и към екипа и да се съгласи, че поема отговорността на това, че е приел общата ценност, както се дефинира в този процес. И така да се оформят няколко общи приоритета и ценности.
В края на този процес ще имаме общи ценности на ниво екип, например:
Екип “Комета” ООД (Иван, Мария, Георги)
- Работна среда
- Финансов поток и печалба
- Професионализъм
- Свобода и креативност
От този момент нататък “Комета” ООД ще могат лесно да вземат решения във връзка с тяхното развитие (партньорство със фирми и пр.) и техните бъдещи колеги. Като имат за отправна точка своите ценности, ясно ще могат да разберат дали си съответстват с ценностите на отсрещната страна (служител или партньор) и бързо ще могат да вземат решение.
За мое щастие, ние успяхме в екипа да определим общи ценности и тяхната важност и с лекота продължихме напред. Изяснихме си и се съгласихме да не вземаме големи проекти, ако имат ниска доходност, както и проекти, които носят пари, но не са интересни. Допълнително, се съгласихме и за начина на работа – спрямо време, свобода, креативност и пр. Имахме вече яснота за конкретни следващи стъпки, какви партньори и колеги ще искаме.
Каня всеки екип (на компания или лично в двойка) да провери този подход и вярвам, че ще му донесе много яснота и лекота в оформянето на взаимоотношенията. Бъдете внимателни в процеса и използвайте професионалисти.
Също в тази връзка виж 9 съвета за създаване на успешен екип