Съдържание на статията:
На 02.11.2023 г. отвори за кандидатстване процедура „Внедряване на иновации в предприятията“, с която стартира изпълнението на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 – 2027 г. Бюджетът на процедурата е безпрецедентен за финансиране на иновации и възлиза на 293 374 500 лева. Целта е предоставяне на фокусирана подкрепа за внедряване на продуктови иновации или иновации в бизнес процесите, в тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027. Повече информация в тази статия на Neftelimov.com.
Безвъзмездно финансиране могат да получат микро, малки и средни предприятия, както и малки дружества със средна пазарна капитализация (до 499 служители и годишен оборот до 100 милиона евро или стойност на активите до 86 милиона евро) от почти всички сектори на икономиката. Необходимо е кандидатите да отговарят на следните условия:
Проектите трябва да са насочени към внедряване на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги, която е собствена разработка на кандидата или на база интелектуални права, придобити от трети лица. Определението което се използва за иновация за целите на процедурата е заложеното в Наръчника от Осло 2018. Под иновация се разбира „Нов или подобрен продукт или процес (или комбинация от двете), който значително се различава от предишните продукти или процеси на предприятието и който е предоставен на потенциални потребители (продукт) или е въведен в употреба от предприятиео (процес).“
Не се считат за иновации рутинни промени и модернизации, обикновена подмяна или разширение на наличните ДМА и ДНА, внедряване на продукти, които включват само малки естетически промени, приспособяване към изискванията на отделния клиент, които не водят до съществени отлики от предишни продукти и концепция, прототип или модел на продукт, който все още не съществува.
Задължително условие е иновациите да попадат в обхвата на една от следните тематични области:
Кандидатите могат да заявят подкрепа за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) – машини, съоръжения и оборудване и/или дълготрайни нематериални активи (ДНА) – специализиран софтуер (вкл. разработване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др. Важно е всеки един актив да е необходим и пряко свързан с внедряваната иновация.
Допустими за финансиране са и консултантски услуги, свързани със защита на индустриална собственост на национално, европейско и/или международно равнище, достъп до бази данни и осигуряване на услуги от лаборатории за провеждане на изследвания, измервания, изпитвания и др.
Минималният размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за едно проектно предложение е 50 000 лева, а максималният зависи от категорията на предприятието. При микро- и малки предприятия е 500 000 лева, а при средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация 800 000 лева.
Интензитетът на помощта е до 50 % от общата стойност на проектите за микро- и малки предприятия и до 45 % за средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация. Тоест ако едно малко предприятие кандидатства с проект с обща стойност на разходите 400 000 лева, след успешното му изпълнение ще получи безвъзмездна помощ в размер на 200 000 лева.
Проектните предложения ще бъдат оценявани чрез Методика, която е част от документите по процедурата. Методиката се състои от два компонента:
Иновативността и приложимостта на подкрепяната иновация включва субективни критерии, които оценяват начина на представяне на информацията за внедряваната иновация в проектното предложение. Максимален брой точки получават проекти, които отговарят на следните условия:
Финансовата стабилност на кандидата от своя страна представлява оценка на брутната добавена стойност, приходите от износ, разходите за данъци спрямо реализираните приходи и рентабилността на EBITDA. Източник на информация за изчисление на описаните критерии са счетоводните отчети на кандидатите за 2020 г., 2021 г. и 2022 г.
Съотношението между двата раздела е балансирано и идеалният кандидат следва да притежава стабилна финансова история и достатъчно иновативна и с потенциал за развитие проектна идея, която да опише по най-добрия начин.
Крайният срок за кандидатстване е 31.01.2024 г. 16:30 ч. Проектните предложения се подават чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕФСУ, раздел „Европейски фондове при споделено управление (2021-2027)“, като е задължително подписването им с квалифициран електронен подпис (КЕП) на кандидата или упълномощено от него лице.
Иновациите са основен приоритет до 2027 г. и значителен ресурс ще бъде насочен към проекти свързани с разработването и внедряването им. До края на 2023 г. ще стартира и процедура „Разработване на иновации в предприятията“ с общ бюджет 127 000 000 лева. Обхватът на процедурата е много различен от „Внедряване на иновации в предприятията“, тъй като е насочен към по-ниски нива на технологична готовност.
Теодора Рускова е експерт с опит в областта на разработването и управлението на проекти, финансирани от европейските структурни фондове. Интересите ѝ са свързани с внедряване на иновациите и подобряване на конкурентоспособността и производствения капацитет. Към момента е експерт програми и проекти в Vutovi Consulting – консултантска компания в областта на европейското финансиране.
Ако си прохождащ предприемач, тази група е точно за теб! В нея споделям полезни статии на доказаните професионалисти в България за предприемачество, бизнес, маркетинг, финанси и инвестиране, човешки ресурси… и още много!
Neftelimov.com - Практическите съвети за бизнеса - доброволно предоставена, полезна и качествена информация, съобразена с новостите за стартиране и развитие на бизнес в България. Всеки принос, голям или малък, е от значение. Благодарим!