На 31-ви октомври тази година стартира третият семестър на стартъп акселератор на Founder Institute в София. Програмата е предназначена както за предприемачи в идеен стадий, така и за по-напреднали, които искат да развият технологичен бизнес, и трае 14 седмици. За да влязат в програмата желаещите трябва да преминат през специално-разработен тест, който измерва ,,предприемаческото им ДНК”.
Founder Institute (FI) е стартъп акселератор за предприемачи в идеен стадий, основан през 2009 г. от Адео Ресси, сериен предприемач от Силициевата долина, известен още като един от най-добрите приятели на Илън Мъск, с който като студенти държат заедно нелегален парти клуб. Към днешна дата FI е най-голямата мрежа от стартъп акселератори, с присъствие в 170+ града в света.
Основната философия на FI е, че Силициевата Долина не е място, а начин на мислене. Програмата цели да разпространи този начин на мислене сред предприемачи от цял свят и да им помогне да изградят успешен бизнес в сферата на технологиите. За целта, този стартъп акселератор наподобява военна академия – ежеседмични предизвикателства, които изпитват границите на предприемачите, стресови ситуации и срокове, свръх-амбициозни цели и вероятност във всеки един момент да ,,излетият” от програмата, ако не покрият очакванията на менторите или директорите. Целта на всичко това е да се пресъздаде среда, изпълнена с трудности, с които основателите трябва да се сблъскват всеки ден в работата си, но същевременно защитена среда, която им дава своевременно обратна връзка и възможност да се коригират.
В края на 2015 г. акселераторът отвори врати и в България, а първият изцяло български випуск на предприемаческата програма завърши в средата на 2016 г. с 13 нови стартиращи компании, като три от тях вече са получили финансиране за развитие на проектите си. В края на януари 2017 успешно завърши и вторият випуск на Founder Institute. В него от 22-ма основатели на стартиращи компании до края на обучението стигат едва 9 от тях. Те разработват разнообразни технологични решения в редица индустрии – от интериорен дизайн, през социално приложение за майки на бебета, до градски ферми.
За разлика от други акселератори, FI избира участниците на база личности, а не техните стартъп идеи. Тестът за ,,Предприемаческо ДНК” замерва личностните характеристики, IQ и психопрофил на кандидатите, което отсява предприемачите с потенциал да изградят успешен бизнес. Както Адео казва:
Не е важно каква е идеята – идеята се променя, важно е как се реализира тя – а реализацията зависи от личността на предприемача.
Тестът разграничава 6 основни предприемачески профила:
В продължение на 14 седмици начинаещите предприемачи преминават през структуриран учебен план, който покрива теми като:
Тематичните сесии се провеждат веднъж седмично вечерно време, като по всяка тема презентират трима ментори, които се успешни предприемачи с експертиза в съответната област. Fi си сътрудничи с едни от най-опитните основатели на технологични компании в България, като с участието си във FI като ментори се ангажират да отделят време и внимание на предприемачите, да им помогнат с критична обратна връзка или с добрите си контакти в дадена индустрия. Преимуществото на Fi e също, че разполага с международна мрежа от ментори и партньори, които могат да отворят правилните врати за стартъпите и да помогнат в развитието им.
В течение на програмата на този стартъп акселератор, основателите се сблъскват с множество препятствия и до края на програмата оцеляват около 40% от участниците. Кулминацията на семестъра е демо ден, в който предприемачите представят своите стартъп идеи пред избрана аудитория от инвеститори и местни играчи от стартъп сцената.
В рамките на трите месеца и половина, стартъпите оцелели в програмата ще имат усъвършенстван пийч, изчистена и валидирана концепция за продукта, който създават, в идеалния случай и прототип, който доказва хипотезата им, че бизнесът им има потенциал. На този етап те ще бъдат готови за следващата стъпка да търсят финансиране – дали от близки и роднини, дали от инвеститори ангели или пък от VC фондове. Друга възможност е да кандидатстват в стартъп акселератор в Европа или пък в Америка, където да привлекат първо финансиране в замяна на малък дял от компанията им.
Всяка година FI събира в Силициевата Долина на своето ексклузивно събитие FounderX директори, ментори и предприемачи от своята международна мрежа. Най-обещаващите 40 стартъпа от всички завършили програмата в 170+ града глобално са поканени да участват в специален 2-месечен интензивен курс, в който с екип от експерти директно от Пало Алто се подготвя участието в Silicon Valley Investor Roadshow, където имат възможност да се срещнат с инвеститори от световен мащаб като Sequoia Capital, FLOODGATE, Venrock, Shasta Ventures, Bessemer Venture Partners, Mohr Davidow, True Ventures, Founders Fund, Altos Ventures, Khosla Ventures, and 500 Startups.
Две от новосъздадените компании, чиито основатели са завършили първия випуск на стартъп акселератор на The Founders Institute в София, вече са получили инвестиране.
Стартъпът Yatrus Analitics е приет в най-големия медиен акселератор в Германия NMA и е получил инвестиция от 50 хил. евро. Божидар Георгиев е на 24 години, завършил е международни отношения и политика в чужбина и се е върнал в България. Заедно с колеги и съмишленици създава платформа, която използва публични и частни източници на данни, включително социални мрежи, за да открива важни събития и новини и да ги предоставя възможно най-точно в реално време. Клиенти на Yatrus Analitics засега са медии и корпорации основно в Германия, но амбициите на създателите са да разширят географското покритие. Божидар Георгиев обяснява:
Записахме се в The Founders Institute, защото искахме да почерпим информация и опит от ментори и изявени предприемачи. Имахме първоначална идея за този стартъп, но обучението в The Founders Institute ни помогна да я избистрим и фокусираме, да я променим и да я представим в подходяща форма пред германския фонд NMA. По принцип приемът в този акселератор е труден – тази година от 150 кандидати са одобрени и финансирани само пет, сред които сме и ние, и затова определено ни помогна наученото по време на обучението в The Founders Institute.
MedicHome е мобилно приложение и уебсайт, които позволяват на пациентите да локализират най-близкия лекар и да получат необходимата им медицинска грижа в своя дом, хотелска стая или офис. Стартъпът вече е привлякъл инвестиция от българската технологична компания DigiMark. Калин Костов, основател на MedicHome и имащ 12-годишен корпоративен опит на мениджърски позиции обяснява:
Обучението в The Founders Institute беше изключително полезно за мен не само заради срещата с менторите, но и заради контактите с другите обучаващи се. Програмата помага стъпка по стъпка да изясниш и подобриш идеята си и да я предложиш така, че да се хареса на инвеститорите.
Ако си прохождащ предприемач, тази група е точно за теб! В нея споделям полезни статии на доказаните професионалисти в България за предприемачество, бизнес, маркетинг, финанси и инвестиране, човешки ресурси… и още много!
Neftelimov.com - Практическите съвети за бизнеса - доброволно предоставена, полезна и качествена информация, съобразена с новостите за стартиране и развитие на бизнес в България. Всеки принос, голям или малък, е от значение. Благодарим!