Съдържание на статията:
Да си припомним някои основни правила за успешна комуникация в Интернет. Предимно са за лични комуникации в социалните мрежи. При бизнес комуникациите има някои разлики. При политиците съвсем. Но те са тема за друг пост в Neftelimov.com. В нормалните случаи е добре да имаш предвид, че:
#1 Успешната комуникация в Интернет е като комуникацията на площад Славейков. Дръж се така, както би се държал там. И изисквай това от другите.
#2 Не прави нещо, което не искаш да ти правят на теб.
#3 Бъди любезен и учтив.
#4 С непознати хора не говори все едно сте приятелчета от детската градина. Ако искаш да стопиш леда и да минеш на по-неформалното „ти“, първо попитай.
#5 Не тормози хората на техните им стени. Може да те блокират. Ще е разбираемо.
#6 При комуникация в Интернет не губи времето на хората с безсмислени спорове. Те може да си имат друга работа.
#7 Да влезеш в разговор с някакво мнение, а след няколко часа просто да кажеш ,,Е, аз се шегувах, мислех друго“ е признак на лошо възпитание. Ако си мислил друго, защо не го казали в началото?
#8 Когато усетиш, че си сбъркал, се извини. Не страшно. Не боли. Много помага да се свали напрежението.
#9 Коментирай под чужди постове само по темата, за която са те. Ужасно е под снимка на мило котенце да развиваш идеите си за крайния десен консервативен шовинизъм в контекста на либералната доктрина за свободно движение на капитали. Или нещо подобно.
#10 Важи и обратното. Ако хората говорят сериозно, може би имат причина за това. Не намесвай кучето си и какви екскременти вчера е оставило, защото си го подложил на друга диета.
#11 Уважавай чуждите стени, за да уважават твоята.
#12 При комуникация в Интернет не забравяй, че всичко в социалните мрежи е далеч от твоя контрол. Даже и с GDPR-а нито едни данни не ти принадлежат. Всичко може да стане публично за секунди.
#13 Не споделяй, коментирай и т.н. нищо, което не искаш да видиш в централните новини. Вече често става точно така.
#14 Винаги помни, че хората обичат да правят скрийншоти. Т.е. да запазват като картинка това, което е на екрана. И даже и да изтриеш нещо, което си написал, има огромен шанс вече някой да си го е запазил на диска. Така че не пиши глупости.
#15 Джентълмени, дръжте се учтиво с дамите. Едно „Добър ден, удобно ли е?“ няма да навреди. Даже може да помогне. А ако Ви отрежат, или по-скоро любезно демонстрират незаинтересованост, приемете го мъжки. Благодарете за отделеното време, извинете се за безпокойствието и тихо се оттеглете. Така правят истинските мъже.
#16 Идеята, че Интернет е „свободно място“ за „свободно изказване на мнения“, често се използва от нахални и безпардонни хора, за да тормозят по-скромните. Ако попаднеш на анонимни профили, които те тормозят, обиждат или ти губят времето, спокойно ги блокирай. Не си длъжен да поемаш лошотията на света върху себе си.
#17 Помни, че и обратното важи. Всеки може да те блокира, ако се държиш зле.
#18 При комуникация в Интернет не заплашвай публично. Няма смисъл. А и някой може да те съди.
#19 Не се поддавай на синдрома „бивши“. Т.е. да споделяш съдържание с идеята, че някой бивш/а ще го види и ще се трогне. В 99% от случаите бившите са продължили напред, изобщо не гледат какво споделяш и само се излагаш пред другите хора. Споделяй за любов!
#20 Споделяй положителни неща, които могат да направят хората по-богати на идеи, преживявания, мисли, визии за бъдещето. Вдъхновявай!
#21 Ако се чудиш какво да направиш в някоя ситуация, спомни си основното правило:
Не прави на другите това, което не искаш да ти направят на теб.
Само от нас си зависи как ще си организираме социалните мрежи и нашата комуникация в Интернет.
Ако го направим добре, ще ни служат. Ако не успеем, само ще ни губят времето. Така че да се постараем!
В тази връзка разбери също 9 кратки правила за бизнес етикет и как да надминем конкуренцията?
Източник: Facebook