Съдържание на статията:
Може би знаеш или не, но аз следвам магистратура ,,Биобизнес и биопредприемачество‘‘ в Биологически факултет към Софийски университет. Та, по единия предмет от тази магистратура при проф. Яна Топалова имахме за задача да подготвим и представим презентация за най-любимата си личност. И аз си избрах да представя Най-великият шоумен (Финиъс Барнъм), който е и героят на тази статия в Neftelimov.com.
Ще започна малко по-отдалеч. От моя опит досега в различни проекти съм осъзнал, че е по-важно как продаваш дадено нещо, отколкото какво и за колко го продаваш. Че трябва да вярваш в своя продукт и неговите качества, за да може да предадеш тази енергия и на отсрещната страна, че той ще им помогне. Освен това важно е да подплатиш продукта с някаква история, за да ни заинтригува и да ни накара да го искаме.
Така например една обикновена бяла тениска не е нищо особено, но когато на нея има автографи от известни личности, вече става много ценна, и още повече, когато има кауза зад нея. Доказано е, че ние, хората не пазаруваме с разум, а със сърце. И не на последно място е факторът – забавление. Кой не иска да се забавлява в днешно време?
„Аз съм шоумен по професия“ Финиъс Барнъм
Затова избрах личност, която е от първите с подобни качества. А именно това е Финиъс Барнъм, който е американски шоумен, бизнесмен и актьор. Запомнен е с представянето на прочутите си мистификации и с основаването на цирка Барнъм и Бейли. Неговите успехи го правят първия шоубизнес милионер. Въпреки че Барнъм е автор на мемоари, издател, филантроп и политик, той казва за себе си, че е шоумен по професия. Неговата история, вдъхновила създаването на филма ,,Най-великият шоумен“, както и още три филма на миналия век.
Защо избрах Финиъс Барнъм?
Историята на Барнъм е класическа приказка за странен американски новатор, който сам се измъква от бедността, създавайки съвсем нов вид изкуство, и благодарение на усилията си става един от първите американски милионери и кръстник на масовите забавления, чиято цел е да задминат и най-смелите фантазии.
Преди знаех за Барнъм единствено от филма ,,Най-великият шоумен‘‘, но след тази задача се запознах много обстойно с неговата личност, която още повече ме вдъхнови и ми показа още веднъж, че единствено в нас е преградата да осъществим мечтите си. И че единственото, което е важно за успешното осъществяване на дадено начинание, е това докъде сме готови да стигнем.
Каквото и да правите, направете го максимално добре.
Първите бизнес начинания на Най-великия шоумен
Барнъм е от бедно семейство, но това не го спира да следва мечтите си. Още на 12-годишна възраст започва да продава храна. На 21 години вече има собствен бизнес със седмичен вестник. На 24, вече семеен, се мести в големия град. В Ню Йорк се опитва да припечелва, като отваря магазин за зеленчуци и плодове и като продава библии.
160-годишна жена, някогашна дойка на първия американски президент Джордж Вашингтон
На 25 години започва да работи с въображението си и с разказването на истории, като купува възрастна афроамериканска робиня и я представя като 160-годишна жена, някогашна дойка на първия американски президент Джордж Вашингтон. Това му донася огромен успех и го кара да купи порутен музей на Бродуей в Манхатън, където събира чудновати хора от цял свят.
Плод на изкуството на препаратор и на въображението на Финиъс Барнъм
Или неговата Русалка от Фиджи, която според твърденията му била хваната в Тихия океан през 1817 година. Хиляди хора дават по 10 цента за билет, за да видят това странно творение на природата, което всъщност е плод на изкуството на препаратор и на въображението на Барнъм. Горната част от тялото на русалката била на маймуна, а долната на риба. В края на 1846 година музеят регистрира над 400 000 посетители годишно.
От разказване на истории до джудже-милионер
По този начин с разказването на измислени истории от изхвърлени от обществото хора, той ги прави важни и стойностни звезди. Така например Генералът джудже Том Тъмб, което заради здравословен проблем растежът му спира още в ранна възраст и израства до един метър височина. Том е причината Барнъм да бъде поканен в Бъкингам от кралица Виктория, която дори се снима с нисичкия артист. Фотографията обикаля света и славата превръща джуджето в милионер.
Защо днес американци и англичани наричат ,,джъмбо‘‘ продуктите с големи размери?
Барнъм вкарва един от първите слонове в цирка и го нарича Джъмбо, заради името му днес американци и англичани наричат така продуктите с големи размери. Бащата на шоубизнеса купува Джъмбо от Лондонската зоологическа градина и веднага го включва в програмата на цирка си. Но най-запомнящото се изпълнение на животното е извън арената. През 1883 година, при откриването на Бруклинския мост, Джъмбо повежда парад от 21 слона и 17 камили, които прекосяват и тестват успешно здравината на съоръжението, свързващо Манхатън и Бруклин.
Най-великият шоумен въпреки трудностите не се отказва
Барнъм търпи много трудности и загуби, но това не го спира и бързо се изправя. Така например Музеят му вече на два пъти е бил унищожаван от пожар. Но Финиъс не се предава и не зарязва шоубизнеса. И дори става основоположник на първия цирк, пътуващ с влак.
Финиъс Барнъм – инвеститор?
Бих го нарекъл и инвеститор, който вижда тенденциите за тогавашното време. Така Барнъм е първият собственик на цирк, придвижващ се с влак и първият купувач на собствен влак. По това време в Америка няма павирани магистрали и това се превръща в много хитър ход, който значително разширява полето на бизнес изява на Барнъм.
PR експерт
За мен той може да се нарече и изкушен PR експерт, защото историята ще го запомни и като шоумена, популяризирал операта в Щатите. Той извън цирка, държал да докосне сънародниците си до културни изживявания като театъра и операта, благодарение на шведската оперна певица Джени Линд. Популярна в Европа, но непозната в САЩ, Барнъм я прави известна още преди нейното стъпване на американска земя, провъзгласявайки я за Шведския славей. По този начин Сопраното се сдобива с мигновена звездна слава.
Истински политик в полза на обществото
Следващата си цел – театъра, той финансира с приходите от оперното турне на Шведския славей. Желанието на Барнъм е да промени обществените нагласи към театралния салон, приеман тогава за долнопробно изкуство. Предприемачът искал да го превърне в място за развлечение на средната класа, където тя да се забавлява, но и образова. И ето че скоро открива най-голямата и модерна за времето си театрална зала в Ню Йорк.
Не на последно място шоуменът е бил и истински политик в полза на обществото. Въпреки твърденията на Барнъм, че политиката винаги го е отвращавала, той е избран за член на сената на Кънектикът през 1865 година като републиканец и служи два мандата. На два пъти се кандидатира безуспешно за Конгрес на САЩ. През 1875 година Барнъм е за една година кмет на Бриджпорт и работи за подобряване на водоснабдяването и уличното осветление, също така въвежда закони за алкохола и проституцията. Барнъм е инициатор за създаването на болница в Бриджпорт, открита през 1878 година и е нейн първи директор.
Когато Финиъс Барнъм умира през 1891 година, Вашингтон Поуст го описва като най-известния американец, живял някога.
Използвани източници:
- https://www.lifebites.bg/phineas-taylor-barnum/
- https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8A%D1%81_%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%BD%D1%8A%D0%BC
- https://cineboom.eu/%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%87%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D0%B2%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D1%88/
- https://www.chr.bg/istorii/lichnosti/lyubopitnite-biznes-nachinaniya-na-shoumena-f-t-barnam/