
- Това събитие е минало събитие.
Кандидатствай за до 700 000 лв. безвъзмездно за модернизация
21.09.2022

Последните години изправиха българския бизнес пред редица предизвикателства. През второто тримесечие на 2020 г., когато бяха в сила най-рестриктивните ограничителни мерки, инвестициите в икономиката отчетоха 28.3% срив спрямо година по-рано, а промишлеността загуби 10.6% от добавената си стойност. С цел справяне със здравната криза и преодоляване на последиците от икономическата, голяма част от европейските средства, предвидени за инвестиции бяха насочени за овладяване на пандемията и предоставяне на оборотен капитал за най-засегнатите сектори.
Последната мащабна процедура за инвестиции за модернизация в оборудване и технологии „Подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия“ бе отворена през 2018 г. с общ бюджет 212 млн. и от тогава промишлеността е лишена от възможности за грантово финансиране, въпреки високата добавена стойност и ключовото значение на сектора за развитие на икономиката.
След дългата пауза, през юли стартира приемът на проектни предложения по процедура Технологична модернизация, която е първата процедура финансирана със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост, с общ бюджет от 260 милиона лева.
Кой може да кандидатства за безвъзмездна помощ за модернизация?
Безвъзмездна финансова помощ могат да получат микро, малки и средни компании, които развиват своята основна икономическа дейност в определените за приоритетни сектори на икономиката. Сред тях са преработващата промишленост, високотехнологичните услуги с интензивно използване на знания, включително издателска, радио- и телевизионна дейност и информационни услуги, както и част от компаниите, извършващи професионални дейности и научни изследвания. За първи път технологична модернизация е отворена за фирмите в сферата на архитектурните и инженерни дейности, технически изпитвания и анализи, както и дейности свързани с обработката на отпадъци.
За да могат да участват, представителите на допустимите сектори трябва да са осъществявали дейност през 2019-та, 2020-та и 2021-ва финансови години и да са реализирали общо за трите години минимум следните нетни приходи от продажби:
- Микро предприятия ( ˂ 10 заети лица) – 210 000 лева.
- Малки предприятия ( ˂ 50 заети лица) – 750 000 лева.
- Средни предприятия ( ˂ 250 заети лица) – 3 000 000 лева.
Какви са допустимите разходи за безвъзмездна помощ за модернизация?
Основната цел на процедурата е повишаване на ефективността на производствените процеси, намаляване на разходите и оптимизиране на производствената верига. Средствата могат да бъдат използвани за закупване на машини, оборудване, специализиран софтуер и ERP, CRM и/или MOM/MES системи.
Задължително условие е закупеното оборудване да води до цифровизацията на производствените процеси, разширяване на производствения капацитет или разнообразяване на предлаганите продукти или услуги.
Какъв е размерът на безвъзмездната финансова помощ за модернизация?
Компаниите могат да кандидатстват за финансиране на инвестиции от 70 000 до 1 400 000 лева, в зависимост от категорията си и реализираните обороти за последните три години. Финансовата помощ е до 50 % от общата стойност на проекта, като минималният размер на безвъзмездното финансиране е 35 000 лева, а максималният както следва:
- Микро предприятия ( ˂ 10 заети лица) – 180 000 лева;
- Малки предприятия ( ˂ 50 заети лица) – 350 000 лева;
- Средни предприятия ( ˂ 250 заети лица) – 700 000 лева.
Кои компании имат предимство в процедурата за модернизация?
Финансирането на проектни предложения се извършва на база техническа и финансова оценка по предварително обявени критерии и методология за оценка. Очаква се оценката да е изцяло обективна на основата на постигнати финансови резултати.
Предимство имат кандидатите развиващи дейност в ключови за съответната административна област сектори, както и тези които не са получавали финансиране за инвестиции от Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност до момента (изключение се прави за оборотните средства за преодоляване на последиците от COVID-19, които няма да се вземат предвид при оценяването по този критерий).
Оценката е съобразена с икономическата ситуация през последните години, като с най-голяма тежест са резултатите постигнати през 2019 г., следвани от 2021 г., а годината на обявяване на пандемията 2020 г. е с най-малка тежест.
Кога и как се подават проектни предложения за модернизация?
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 21.09.2022 г. Кандидатстването е чрез електронен формуляр в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН).
Своевременното стартиране на процеса на кандидатстване и оценка на проектните предложения е ключово за възстановяването на бизнеса. И преди пандемията българските предприятия изпитваха затруднения по отношение на конкурентоспособността си на европейско ниво. Основните пречки свързани с морално остарели технологии, ниско ниво на иновационна дейност и дигитализация, се задълбочават още повече със значителното повишаване на производствени разходи, следствие от кризата с електроенергията и цените на горивата.
Очакваният ефект от процедурата за модернизация
Преодоляване на описаните предизвикателства, възстановяване на икономическия потенциал на предприятията от периода преди пандемията от COVID-19 и създаване на условия за растеж и развитие чрез увеличаване на добавената стойност от предлаганите продукти и услуги.
За повече информация и кандидатстване ТУК.
Автор на статията: Експерт европрограми Теодора Рускова-Дарунска във Вутови ООД