Съдържание на статията:
Толкова сме свързани с мобилните телефони, че понякога ги допускаме в ежедневието си повече, отколкото трябва. Сигурна съм, че добре познаваш етикета за използване на смартфони в бизнес среща, но доколко го спазваш? Тази статия в Neftelimov.com е, за да си припомняме основните правила от време на време.
Ако си на бизнес среща, говоренето по телефона и сърфирането в Интернет се приема за неуважение към аудиторията.
В случай че разговорът е наистина спешен, допустимо е да се извиниш на събеседниците си и да го проведеш извън залата.
Понякога може да разговаряш с твоя началник или колега и телефонът да прекъсне дискусията. Най-добре отложи обаждането и го върни, след като приключи текущата ти среща. Ако обаждането все пак е неотложно, обясни това на събеседника си и се извини учтиво.
Основното правило при важна бизнес среща е смартфонът да бъде изключен и да не е на масата.
Говоренето по телефона в тоалетната е проява на лош вкус – от една страна, винаги има специфично ехо, което няма как да скриеш от твоя събеседник, а от друга – мястото не е дискретно и твоите разговори могат да станат достояние и на други хора.
Най-добре е да избягваш провеждането на лични разговори на работното място, а ако все пак ти се случи – опитай се да го направиш далеч от бюрото и от други любопитни уши.
Постарай се да намалиш децибелите и да говориш по телефона спокойно, без да правиш колегите от съседните офиси неволни слушатели.
При конферентни разговори винаги искай изричното разрешение от човека отсреща, ако се наложи да го включиш на високоговорител. Ако тази функция ще попречи на работния процес на други твои колеги, не я използвай.
Най-добре е да държиш смартфона си на тих режим.
По този начин няма да притеснява околните, когато звъни, а теб те няма наоколо. Ако все пак предпочиташ да звъни с някаква мелодия, избирай какво да звучи много внимателно.
Виж също 9 кратки правила за бизнес етикет, с които да надминем конкуренцията!
Източник: LinkedIn